Czy to się opłaca? Korzyści z najmu długoterminowego w firmie

Choć mamy XXI wiek, wciąż panuje powszechne przekonanie, że aby korzystać w pełni z danej rzeczy, trzeba być jej właścicielem. Nieruchomości, samochody, sprzęt elektroniczny – to wszystko chcemy mieć na własność. Prawa rynku są jednak nieubłagane i o ile w przypadku mieszkań, zakup jest nadal tańszy niż wynajem, tak w przypadku samochodów sprawa nie jest już tak oczywista. Korzyści z najmu długoterminowego sprawiają, że wiele firm woli po prostu jeździć autem niż posiadać auto. Dlaczego?

korzyści z najmu długoterminowego najem długoterminowy korzyści floteo

Najem długoterminowy samochodów stał się bardzo popularną formą finansowania pojazdu. Polacy coraz częściej wybierają właśnie tę metodę – z prostych względów. Wynajem długoterminowy to komfort, swoboda w planowaniu budżetu firmy, korzyści podatkowe, a także spora oszczędność czasu i pieniędzy. Brzmi jak sen przedsiębiorcy?

Korzyści z najmu długoterminowego

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów w informacji z 31 lipca 2019 podaje, że spada udział leasingu w rynku, podczas gdy najem po raz kolejny osiągnął dwucyfrowy wzrost. Można zatem śmiało powiedzieć, że tradycyjny leasing zyskuje poważną konkurencję, a jednak korzyści z najmu długoterminowego nie dla wszystkich są jasne. Spójrzmy na nie z szerszej perspektywy.

Najem to forma finansowana przeznaczona przede wszystkim (choć nie tylko) do przedsiębiorców. Normalną rzeczą dla nich jest dążenie do osiągnięcia takiego statusu materialnego, aby można było sobie pozwolić na bezpieczeństwo finansowe i jeździć nowym autem co dwa lata. To pierwsza korzyść najmu długoterminowego – możemy łatwo planować miesięczny budżet firmy, a zarazem naszego gospodarstwa domowego. W wynajmie niewątpliwą zaletą jest też posiadanie stałej raty. Nie musisz martwić się o zużycie pojazdu, które zawsze wiąże się z kosztami. Wszyscy doskonale wiemy, że  przy użytkowaniu samochodu niezaplanowane wydatki pojawiają się zawsze w najmniej odpowiednich momentach – czy to przed urlopem, czy w trakcie choroby naszej lub bliskich, albo zwyczajnie wtedy, gdy nasza firma ma słabszy okres finansowy. Wtedy zasady długoterminowego najmu samochodu przychodzą nam z pomocą, gdyż serwis i części eksploatacyjne są zawarte w jego cenie.

Czas to pieniądz

Kolejną mocną stroną najmu długoterminowego jest oszczędność naszego czasu, co jak wiadomo w przedsiębiorstwie liczy się najbardziej. Czas to pieniądz – mówi przysłowie, a każdy serwis gwarancyjny pochłania z naszego kalendarza kilka dobrych godzin. Coraz więcej firm zajmujących się długoterminowym najmem samochodów ma w swojej ofercie usługi, które zupełnie wykluczają marnotrawienie czasu przedsiębiorcy przez usterki w samochodzie czy czasochłonne serwisy. Firmy wynajmujące zapewniają usługi niemalże „z dostawą do domu”, tak jak to bywa w przypadku naprawy gwarancyjnej np. laptopów. Kurier odbiera Twój sprzęt sprzed drzwi i dostarcza Ci go po naprawie. W tym przypadku rolę kuriera zastępuje kierowca lawety, który pod dom podstawia samochód zastępczy i zabiera Twój do naprawy. Bez zawracania Twojej głowy, dzięki czemu zdążysz na umówione spotkanie oraz ominie Cię stres związany z naprawą.

Podatki to… też pieniądz

Trzecią, bardzo istotną korzyścią z najmu samochodu są możliwości optymalizacji podatkowej w Twojej firmie. Na pewno nasuwa się pytanie: czy najem rozliczy się w kosztach firmy tak samo jak leasing?

W tych dwóch przypadkach opłata za leasing oraz opłata za długoterminowy najem samochodu osobowego stanowią koszt uzyskania przychodu w proporcji do limitu 150 000 zł. Natomiast koszty eksploatacyjne (np. paliwo, myjnia) rozliczane są na takich samych zasadach. Sposób księgowania uzależniony jest od sposobu wykorzystywania pojazdu w działalności jaką prowadzimy: prywatnie i służbowo – 75% odliczenia kosztów i 50% odliczenia VAT, wyłącznie w działalności – 100% odliczenia kosztów i 100% odliczenia VAT. Warunkiem odliczenia 100% kosztów i podatku VAT (w przypadku czynnych podatników VAT) jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, zgłoszenie samochodu do urzędu skarbowego na druku VAT-26 oraz utworzenie regulaminu użytkowania pojazdu w firmie. W przypadku podatników zwolnionych z VAT ustawodawca nie doprecyzował, w jaki sposób nastąpić ma udowodnienie wykorzystywania pojazdu tylko do działalności.

Podsumowując, leasing i długoterminowy najem samochodu są wymiennym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od wybranej formy finansowania samochodu w działalności gospodarczej – sposób rozliczenia ponoszonych kosztów jest inny.

Marzenia stają się rzeczywistością

Kolejna korzyść nie ma już nic wspólnego z tabelkami i budżetami. Dzięki najmowi… możesz zwyczajnie spełnić swoje marzenia. Przy długoterminowym wynajmie samochodu często stają się one rzeczywistością i auto, o którym do tej pory myśleliśmy jako nieosiągalnym, znajduje się w naszym budżecie. W przypadku tej formy finansowania cena ostateczna zależy od bardzo wielu czynników, dlatego warto określić jaką kwotę miesięcznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na samochód i z tą informacją przeglądać oferty. A nuż ten jeden wyśniony model będzie w zasięgu ręki?

Po piąte, nie musimy się martwić, że czas umowy najmu dobiega końca. Nie mamy obowiązku wykupu samochodu, który użytkowaliśmy, auto możemy po prostu oddać. Decyzja należy do nas. Sprzedaż jednego samochodu nie jest problemem, ale przy większej liczbie aut w firmie zaczynają się problemy. W przypadku najmu odchodzi obowiązek wystawienia pojazdów, spotkań z potencjalnymi kupującymi, telefonów i wielu innych obowiązków związanych ze sprzedażą auta. Cena wykupu zostaje określona już na początku w umowie i to firma wynajmująca ponosi całe ryzyko utraty wartości.

Niewątpliwie kolejną zaletą tej formy finansowania jest to, że co kilka lat możemy cieszyć się nowym autem. Rynek motoryzacyjny rozwija się bardzo dynamicznie. Rozwiązania, które są obecnie uważane za innowacyjne, za kilka lat będą już standardem, a ich miejsce zastąpią jeszcze nowsze technologie. Dla osób lubiących być na czasie i podążać za nowościami to na pewno duży walor.

Zalet wynajmu długoterminowego jest pewnością znacznie więcej. Trudno więc dziwić się, że powoli wypiera on z rynku tradycyjny leasing i zyskuje ciągle nowe grono zwolenników.

Zlecenie