Czy wynajem długoterminowy aut się opłaca?

Osoby, które planują zmianę samochodu na nowszy model, lub inną klasę stoją przed ciężkim wyborem inwestycyjnym. Z uwagi na wysokie ceny nowych samochodów i równoczesny spadek ich wartości rynkowej wraz z kolejnymi miesiącami ich użytkowania, coraz więcej osób kieruje swoje zainteresowanie w stronę leasingu i wynajmu. Czy wynajem długoterminowy samochodów się opłaca? Lepiej kupić, wziąć w leasing, czy wynająć auto? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję.

Czy wynajem długoterminowy się opłaca?

Wynajem długoterminowy, czy się opłaca? Przed tym pytaniem stoi wiele osób, które poszukują alternatywnego sposobu na zakup nowego samochodu. Jak wiadomo, nowy samochód z salonu już po 3 latach zwykłego użytkowania samochodu, traci on około 50% swojej wartości. Każda usterka, czy defekt lakierniczy ma realny i dość znaczny wpływ na dalszą obniżkę jego wartości. Czy można zatem zakup samochodu traktować jak inwestycję? Tak, tylko niestety taką bez pokrycia…

Z uwagi na wysokie ceny samochodów, a także trudności z otrzymaniem kredytu na nowe auto (nie każdy ma zdolność kredytową), coraz więcej osób decyduje się na wynajem długoterminowy samochodu lub opcjonalnie leasing. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca? W większości przypadków tak! Dowiedz się czemu.

Ile to kosztuje?

Aby sprawdzić rzetelnie, czy najem długoterminowy się opłaca, czy też nie, konieczne jest poznanie jego kosztów. Na finalną cenę najmu składa się kilka istotnych czynników. Do takich zaliczyć można np.

  • Okres najmu
  • Model i markę samochodu
  • To, czy jest nowy, czy używany
  • Wybór opcji dodatkowych,
  • Deklarowany roczny limit kilometrów

Te wszystkie czynniki w znacznym stopniu determinują koszt wynajęcie samochodu na długi okres użytkowania. Przyjęło się, że o wynajmie długoterminowym mówi się wtedy, gdy okres obowiązywania abonamentu wynosi około 2-3 lata. Po tym czasie można albo zrezygnować z kontynuowania umowy, wykupić samochód, albo zmienić go na nowy, zwykle bardziej współczesny model. Decydując się na wynajem długoterminowy, koszty najmu możesz odliczyć od podatku! Taka ulga dotyczy jednak osób prowadzących działalność gospodarczą. Niemniej jednak ceny za wynajem długoterminowy są również bardzo korzystne dla osób prywatnych, bo choć nie kupujesz auta na własność, użytkujesz je jak swoje i nie tracisz na jego wartości.

Wynajem długoterminowy a opłacalność. Kiedy najem się opłaci, a kiedy nie?

Jednym z pozytywnych zaskoczeń, które odczuwają osoby zmieniające leasing na najem długoterminowy, jest to, że są w stanie użytkować auta naprawdę wysokiej klasy za cenę często dużo niższą od raty leasingu. Czy jest to jednak odpowiedzią na pytanie – czy wynajem długoterminowy się opłaca? Niestety nie. Warto pamiętać o tym, że jest to forma bardzo atrakcyjna, lecz nie przeznaczona dla wszystkich. Problem jest z limitem kilometrów.

Jak można łatwo zauważyć, cena abonamentowa za najem rośnie nie tylko względem wyboru wyższej klasy auta, ale również jest uzależniona od deklarowanej liczby kilometrów. Przed podpisaniem umowy najmu, deklarujesz ile średnio kilometrów pokonasz wynajętym samochodem w ciągu roku. Zauważ, że im wyższy jest limit, tym wyższa cena abonamentu. W pewnym momencie możesz dojść do wniosku, że jeśli jeździsz autem często i pokonujesz rocznie nawet np. około 80 tys. kilometrów, wybór leasingu może być dla Ciebie po prostu bardziej opłacalny. Czemu limit kilometrów ma wpływ na cenę abonamentu? Powód jest prosty. Im większa eksploatacja auta, tym szybsze jego zużycie. Samochód intensywnie użytkowany może okazać się bardziej awaryjny, a duża liczba na liczniku względem rocznika zmniejsza jego wartość rynkową.

Co się bardziej opłaca – leasing, czy najem?

Jeśli prowadzisz własny biznes, jeździsz dużo i często, lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing. Będzie po prostu tańszy od długoterminowego wynajmu samochodu. Oba rozwiązania – najem i leasing można wrzucić w koszty prowadzonej działalności, jednak przy naprawdę wysokich deklaracjach względem limitu planowanych kilometrów, leasing może być formą atrakcyjniejszą cenowo. W leasingu nie określa się limitów. Różnica polega na tym, że w trakcie trwania leasingu, leasingobiorca spłaca pełną wartość samochodu (i nadal nie jest jego), a w przypadku wynajmu długoterminowego nalicza się tylko szacunkowy koszt utraty jego wartości rynkowej na przestrzeni lat użytkowania. W obu przypadkach możliwy jest późniejszy jego wykup. Co się bardziej opłaca, leasing, czy wynajem? Jak widać jest to zależne od potrzeb związanych z użytkowaniem auta.

Wynajem długoterminowy, czy się opłaca we Floteo?

Warto mieć też świadomość, że ostateczna opłacalność najmu w dużej mierze jest uzależniona od wybranej oferty. W związku z coraz większym zainteresowaniem taką formą użytkowania samochodów, na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują dość niekorzystne warunki. Ukryte koszty, kruczki w umowach najmu, wysokie opłaty za każdy kolejny km poza limitem – to tylko kropla w morzu nie do końca uczciwych praktyk. W ofercie Floteo nie ma ukrytych kosztów. Ostateczną cenę za najem masz wskazaną pod każdym z wybranych modeli. Jeśli chcesz oszacować koszty najmu, korzystasz z kalkulatora umieszczonego na stronie, który do wyliczeń będzie brał pod uwagę opcje dodatkowe, jakie chcesz dobrać, a także uwzględni deklarowany limit kilometrów. Co więcej, we Floteo serwis auta masz w cenie abonamentu!

Wynajem długoterminowy samochodu – czy się opłaca? Jak widzisz nie w każdym przypadku, Można jednak stwierdzić, że jeśli użytkujesz samochód normalnie i nie pokonujesz codziennie setek kilometrów, najem długoterminowy może okazać się najbardziej opłacalną formą dla Ciebie. Sprawdź też leasing samochodu w naszej ofercie i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Zlecenie