Z psem lub kotem na urlop. Jak bezpiecznie przewozić zwierzaka w samochodzie?

Serce pęka Ci na samą myśl, że masz wyjechać na urlop bez ukochanego pupila? Na szczęście dziś nikogo nie dziwi już podróż z czworonożnym pasażerem. Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym możesz bezpiecznie przewozić zwierzaka, jadąc na wakacje. Unikniesz obustronnej tęsknoty i… naruszeń prawa.

Jak bezpiecznie przewozić zwierzaka w samochodzie - kot, pies, urlop - porady Floteo, wynajem długoterminowy, leasing operacyjny

Musisz wiedzieć, że przepisy ruchu drogowego nie regulują w jasny sposób przewozu zwierząt. Dobra wiadomość? Nie do końca. W świetle prawa musisz bowiem potraktować swojego futrzaka jako… przedmiot! Oznacza to, pupil w samochodzie ma do spełnienia trzy główne warunki:

  1. nie może utrudniać kierowania pojazdem,
  2. nie może ograniczać widoczności drogi,
  3. powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia.

Tak więc choć Twój pies czy kot nie są z pewnością standardowym ładunkiem, regulacje dotyczące ich przewozu wciąż mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom auta i innym uczestnikom ruchu. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi kara grzywny od 20 do 500 zł.

Jak bezpiecznie przewozić zwierzaka w samochodzie?

Jak więc bezpiecznie przewozić zwierzaka w samochodzie? Podstawą jest zdrowy rozsądek. Pamiętaj, że to żywe stworzenie, nie zabawka – dlatego trzymanie pupila na kolanach albo pozwolenie mu na swobodne poruszanie się po aucie to błąd, który może mieć fatalne konsekwencje. Zaopatrz się raczej w odpowiednie akcesoria. Dzięki nim zapewnisz komfort wszystkim uczestnikom podróży, a podróż stanie się znacznie bardziej przyjemna.

Przygotuj auto

Transporter, który umieszcza się na tylnej kanapie auta, to świetne rozwiązanie dla kotów oraz mniejszych psów. Taki transporter możesz przypiąć pasami, nie będzie więc przemieszczać się w trakcie skrętów czy hamowania. Da również zwierzakowi większe poczucie bezpieczeństwa – zwłaszcza, jeśli wyściełasz go ulubionym kocem Twojego pupila.

Uczulamy jednak, by nie stawiać transporterków między siedzeniami. Podczas kolizji może on zostać wówczas zgnieciony, a jego pasażer nie będzie miał możliwości ucieczki.

Do przewożenia większych psów sprawdzi się klatka umieszczana w bagażniku samochodów typu SUV, kombi czy van. Może to być tzw. kennel, z którego pies korzysta również na co dzień w domu. Będzie miał wówczas swój kąt w aucie, a Tobie łatwo będzie kontrolować, czy wszystko w porządku.

Jeżeli w Twoim samochodzie nie ma możliwości zamontowania klatki lub nie pozwalają Ci na to bagaże, dużego psa (10-30 kg) przypnij specjalnymi szelkami na tylnej kanapie. Są one wykonane z miękkiej pianki, komfortowej dla czworonoga. Nie bój się o sierść na fotelach czy podłodze – od czego są maty samochodowe? Warto zainwestować w takie akcesorium, by sprzątanie auta nie popsuło Ci urlopu. Matę zaczepiasz do oparcia zagłówków, a jej zadaniem jest zbieranie psiej sierści i uniemożliwianie zwierzęciu ewentualnego przejścia na przednie siedzenie.

Przygotuj zwierzaka

Gadżety i akcesoria są ważne, ale równie istotne jest odpowiednie przygotowanie Twojego pupila do podróży. Jeśli Twój pies nigdy nie jeździł samochodem, zacznij przyzwyczajać go do tego już miesiąc przed urlopem. Zacznij od otwarcia drzwi auta i pozwolenia, by zwierzę je obwąchało i weszło do środka samo. Z czasem wsadzaj psiaka na jego docelowe miejsce. Jeśli planujesz użycie szelek, to przyzwyczaj pupila do ich noszenia w domu. Gdy czuje się komfortowo w przestrzeni samochodu, wyrusz na krótką wycieczkę. Zadbaj, by pies najpierw się napił i zaspokoił swoje potrzeby fizjologiczne, możesz też pobawić się z nim dla rozluźnienia.

Kota również należy odpowiedni wcześniej zaznajomić z transporterem – najlepiej, by stał on w widocznym miejscu w mieszkaniu przez kilka dni. W ten sposób kot oswoi się z nim i w podróży łatwiej znajdzie poczucie bezpieczeństwa. Przed podróżą włóż do kontenerka legowisko lub swoje niewyprane, miękkie ubranie, którego zapach uspokoi zwierzę, a przy okazji będzie komfortowe do leżenia. Możesz popsikać wnętrze transportera kocimi feromonami lub specjalnymi kompozycjami zapachowymi – to również pomoże. Już w trakcie jazdy mów do kota często, a w postojach zadbaj o kontakt fizyczny z pupilem.

Podróż z psem czy kotem nie musi być trudna ani pełna wyzwań. Wystarczy, że zastosujesz nasze wskazówki, a od razu stanie się bardziej znośna – dla Ciebie i dla zwierzaka. Pamiętaj też, że nie każdy najem długoterminowy samochodu dopuszcza przewożenie zwierząt. Na szczęście we Floteo nie mamy takich ograniczeń. Miłego urlopu!

Zlecenie