Auto na abonament – na czym to polega?

Podejście do posiadania samochodu na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniło. Polacy chętnie wybierają auto na abonament, bo jest dużo korzyści płynących z tego rozwiązania. Nie trzeba już planować, zbierać i jednorazowo inwestować dużej ilości pieniędzy w kupno samochodu, ale można wybrać wynajem długoterminowy i sporo na tym zyskać. Dowiedz się jak działa auto na abonament i sprawdź jakie musisz spełnić wymagania.

Co to jest auto na abonament?

Auto na abonament to inaczej wynajem samochodu na ustalony okres czasu. Wymaga regularnej opłaty, która jest realizowana co miesiąc – można to łatwo porównać z abonamentem za telefon. Abonament samochodowy nie wymaga natomiast od kierowcy angażowania pełnowartościowej kwoty, która byłaby potrzebna na zakup tego samochodu i jest to jedna z największych zalet abonamentu. W praktyce można więc wybrać wynajem długoterminowy samochodów z najnowszych kolekcji znanych marek i zaoszczędzić pieniądze. Z oferowanych opcji korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni, którzy akurat nie chcą lub nie mogą kupować auta na kredyt lub za gotówkę.

Abonament samochodowy – zalety i wady

Podsumujmy tę część: auto na abonament ma wiele zalet na tle finansowym, co znacznie przyspiesza możliwości korzystania z wymarzonego samochodu. Jakie inne zalety się z tym wiążą? Każda wypożyczalnia ma swoje zasady, ale warto zwrócić uwagę na:

  • brak dodatkowych opłat za przegląd techniczny pojazdu,
  • indywidualne dopasowanie czasu trwania umowy (średni okres wynajmu długoterminowego trwa od roku do dwóch lat),
  • pakiety dodatkowe – np. darmową wymianę części eksploatacyjnych,
  • możliwość, ale nie wymóg kupna samochodu po zakończeniu umowy,
  • uwzględnienie w cenie kosztów ubezpieczenia OC, AC, Auto Assistance i ubezpieczenia szyb.

Oczywiście, wszystko ma swoje wady i zalety. Auto na abonament jest formą wynajmu, a nie posiadania. Kierowcy, którym zależy na byciu właścicielami najnowszego modelu, abonament samochody nie przypadnie do gustu. Czasami można spotkać się z dodatkowymi opłatami za usługi, które nie wchodzą w skład podstawowego pakietu. Właśnie dlatego należy dokładnie omówić warunki umowy i dowiedzieć się jak najwięcej przed podpisaniem umowy. Warto również dodać, że tankowanie i opłata paliwa według potrzeb jest zawsze po stronie kierowcy.

Wymagania dla kierowców, którzy chcą wybrać auto na abonament

Auto na abonament przysługuje najczęściej kierowcom ze stażem prowadzenia firmy (czy uzyskiwania dochodu) trwającym min. 3 miesiące. W niektórych przypadkach ten okres może być dłuższy lub krótszy – wszystko zależy od finansującego. Dokładne wymagania regulują zasady panujące w danej firmie – regulaminy są zwykle do wglądu na stronach internetowych, dzięki czemu można się z nimi łatwo zapoznać.

Czy abonament na auto się opłaca?

Kierowcy stoją też często przed wątpliwością, czy abonament na samochód się opłaca, czy może lepiej wybrać leasing. Auto na abonament ma więcej udogodnień jak wspomniany np. brak dodatkowych opłat za działania serwisowe, wymianę części czy ubezpieczenie. To też opcja dla kierowców, którzy wiedzą, że na pewno nie chcą kupować samochodu po zakończeniu okres abonamentu, ale np. rozpocząć nowy wynajem i jeździć zupełnie innym modelem. Na naszej stronie opublikowaliśmy tabelę, która porównuje koszty związane z abonamentem samochodowym i leasingiem. Możesz bez wychodzenia z domu przeanalizować koszty związane np. z wysokością raty na przykładach umowy dotyczącej m.in. okresu kontraktu, limitu przebiegu rocznego czy wartości pojazdu po 5 latach. Przygotowaliśmy też przykładowy bilans końcowy po sprzedaży pojazdu.

Bardziej interesuje Cię wynajem krótkoterminowy samochodów? Zobacz naszą ofertę wynajmu aut na 24 godziny, a jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym zespołem. Podpowiemy i doradzimy, jaka forma wynajmu będzie dla Ciebie najlepsza.

Zlecenie