fbpx Leasing dla osób prywatnych - sprawdź, co warto wiedzieć - Floteo

Leasing dla osób prywatnych – sprawdź, co warto wiedzieć

Leasing samochodów najczęściej kojarzony jest z rozwiązaniem dla biznesu. Warto jednak szerzej opisać, czym dokładnie może być i jak wygląda leasing dla osoby prywatnej. Z wygody związanej z tą formą finansowania auta może cieszyć się każdy, kto tylko ma zdolność finansową. Czym dokładnie jest leasing dla osób prywatnych i jakie kryteria trzeba spełnić, aby z niego skorzystać? Sprawdź!

Leasing dla osoby prywatnej – na czym polega?

Leasing samochodowy dla osób prywatnych, według opinii wielu osób, jest rozwiązaniem finansowym bardziej opłacalnym od kredytu samochodowego i jednocześnie bardziej od niego przystępnym. Chociaż zdolność finansowa w przypadku leasingu dla osób prywatnych również jest weryfikowana, to cała procedura związana jest z mniejszą liczbą formalności, a i na samą decyzję czeka się zwykle krócej niż w przypadku kredytu.

Do głównych zalet leasingu, który odróżnia go od kredytu jest to, że nie musisz martwić się o utratę wartości rynkowej pojazdu. Po zakończeniu okresu leasingowego możesz wymienić go na inny, nowszy model, lub jeśli jesteś bardzo zżyty z autem – wykupić go po niskiej cenie (leasing z opcją wykupu).

To, co istotne – leasing dla osoby prywatnej jest związany z obligatoryjną miesięczną ratą leasingową, a przez cały okres użytkowania samochodu, jego właścicielem jest firma leasingowa. Raty leasingowe mogą wpłynąć na zdolność kredytową. Jeśli planujesz w najbliższym czasie ubiegać się o kredyt, a Twoja dotychczasowa zdolność jest dosłownie na granicy jego przyznawalności – rozważ wynajem długoterminowy.

Auto w leasing dla osoby prywatnej – zasady przyznania leasingu

Cały proces weryfikacji zdolności finansowej do wzięcia leasingu jest indywidualny i uzależniony od wielu czynników, takich jak dotychczasowe zobowiązania finansowe, brak wpisów w rejestrach gospodarczych, w BIK-u i oczywiście wysokości dochodów. Leasingodawca może wykorzystać tzw. procedurę uproszczoną, dzięki której nie musi być konieczne doręczenia stosu zaświadczeń i dokumentów, a wystarczające może okazać się przedstawienie jedynie dokumentu tożsamości. Warto jednak podkreślić, że proces badania zdolności nie zawsze przebiega w taki sam sposób.

W przypadku klasycznej, standardowej procedury weryfikacji zdolności finansowej, do wydania decyzji i przyznaniu leasingu konieczne może okazać się przedstawienie zaświadczeń o zatrudnieniu, wyciągów z konta dokumentujących wpływ wynagrodzenia, a w niektórych przypadkach – wskazanie poręczyciela. Czy jest leasing dla osoby prywatnej bez badania zdolności i weryfikacji w bazach? Raczej ciężko o takie rozwiązanie.

Leasing dla osób prywatnych a koszty

Dzięki dostępowi do coraz popularniejszych kalkulatorów leasingowych, możesz samodzielnie oszacować koszt raty leasingowej. Docelowa wysokość raty będzie uzależniona od:

  • modelu samochodu,
  • wyboru opcji leasingu,
  • określenia czasu trwania umowy leasingowej,
  • czasami również zadeklarowanego limitu rocznego kilometrów.

W cenie leasingu wliczone są również opcje dodatkowe, takie jak koszty serwisowania, OC, AC, NNW, a także obsługę leasingu (tzw. assistance). Jeżeli interesuje Cię określony model samochodu, ale przed podjęciem decyzji chcesz oszacować koszty leasingu, wykorzystaj po prostu wygodny i praktyczny kalkulator leasingowy.

Leasing czy wynajem dla osoby prywatnej?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ i leasing i wynajem rządzą się innymi prawami. Wynajem długoterminowy samochodu nie obciąża Twojej zdolności kredytowej, a do podpisania umowy nie jest konieczne badanie zdolności kredytowej. Z kolei leasing samochodowy dla osób prywatnych może okazać się skuteczną alternatywą kredytu samochodowego. Jeżeli wahasz się między dwoma rozwiązaniami — skonsultuj się z doradcą, który pomoże Ci dopasować idealną opcję i przeczytaj nasz artykuł: Wynajem długoterminowy kontra leasing. Różnice, wady, zalety.

Leasing dla osoby prywatnej, czy warto się na niego zdecydować? Jeżeli poszukujesz nowego samochodu, ale nie chcesz inwestować w obciążające zdolność kredytową, wysoko oprocentowane kredyty i jednocześnie tracić na inwestycji z uwagi na szybki spadek wartości rynkowej samochodu – leasing może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Zlecenie